Trenutno pregledavate …I DJECI TREBA GODIŠNJI ODMOR

…I DJECI TREBA GODIŠNJI ODMOR

 

…I DJECI TREBA GODIŠNJI ODMOR

 

Većina nas, roditelja, tijekom godine slijedi manje-više istu rutinu: ujutro dovodimo djecu u vrtić, odlazimo na posao, dolazimo po djecu u vrtić, ručamo zajedno, malo se poigramo s djecom, napravimo večeru, pripremimo se za sutrašnji dan, okupamo djecu i stavimo ih spavanje… Isto se ponavlja iz dana u dan, iz tjedna u tjedan. Slijedeći predviđenu rutinu, nerijetko odbrojavamo dane do vikenda ili, još važnije, do godišnjeg odmora.

Baš poput nas, i djeca svakodnevno slijede rutinu, htjeli oni to ili ne. Život jednako teče i njima i nama. Zapravo, ako pomnije analiziramo, nema prevelike razlike između našeg i djetetovog tipičnog dana. I mi odrasli i djeca budimo se rano; djeca odlaze u vrtić, a mi na posao. Kako se mi odrasli na poslu suočavamo s izazovima, uspjesima i neuspjesima, imamo bolje i lošije dane, jednako tako se i naša djeca suočavaju sa sličnim „rollercoasterom“ iskustava i emocija tijekom boravka u vrtiću. Iako se odrasli često ne mogu othrvati dojmu da se „djeca u vrtiću cijeli dan samo igraju i nemaju se od čega umoriti“, to zapravo nije sasvim točno. Da, istina je da se djeca u vrtić igraju i kroz igru uče. Igra je za djecu primaran način učenja o sebi, o drugima i okolini te je kao takva važan segment odrastanja i formiranja djetetove osobnosti. U tom smislu, možemo slobodno reći kako je igra djetetov posao. Taj „dječji posao“ u vrtiću slijedi određeni ritam i dinamiku planiranih aktivnosti, od kojih (koliko god su važni jer djeci pružaju predvidljivost i osjećaj sigurnosti) svako dijete povremeno treba predah. I djeca, kao i mi odrasli, broje dane do svog „godišnjeg odmora“.

Osim toga, ustaljena rutina se početkom srpnja već i sama po sebi značajno mijenja u dječjim vrtićima, kada polako počinje korištenje godišnjih odmora i posebna organizacija rada. Nerijetko se tijekom ljetnih mjeseci u vrtiću obavljaju razni radovi, preinake, pripreme. Dakle, možemo vidjeti kako se u dječjim vrtićima ljeti događaju brojne promjene te je očekivana rutina na koju su djeca navikla, i koja im je važna, značajno narušena, zbog čega nekima od njih boravak u vrtiću u ljetnim mjesecima može biti stresniji no inače.

Manji broj roditelja je, nažalost, primoran raditi i tijekom srpnja i kolovoza te nema alternativu u vidu zbrinjavanja djece. Na sreću, veći broj nas je u ljetnom periodu ipak kod kuće na zasluženom odmoru. Kažemo „na sreću“ jer sva relevantna istraživanja naglašavaju važnost vremena koje djeca provode zajedno sa svojim roditeljima. Svakodnevno, kvalitetno provođenje vremena s vlastitom obitelji povezano je s brojnim pozitivnim razvojnim ishodima za djecu, pogotovo djecu mlađe dobi, u području socio-emocionalnog, fizičkog, ali i spoznajnog razvoja te razvoja govora.  Rezultati tih istraživanja imaju „posebnu težinu“ jer, priznajmo si, živimo u vremenu i svijetu u kojem kroz godinu, zbog poslovnih i drugih obaveza, jednostavno ne provodimo dovoljno vremena sa svojom djecom. Stoga je važno osvijestiti da djeca, baš kao i mi, IMAJU PRAVO NA GODIŠNJI ODMOR. Preporuka struke je da kada su roditelji na godišnjem odmoru, da u tom periodu i dijete odmori od svojih obaveza u vrtiću. Djeci je odmor potreban. Djeci su potrebni roditelji. Njihova ljubav, pažnja i osjećaj pripadnosti i zajedništva.

Iako mala, djeca vrlo dobro znaju kada su roditelji i ostala braća i sestre kod kuće i na godišnjem odmoru. Nerijetko i sami roditelji primijete da djeca tih dana pokazuju povrijeđenost i ljutnju te nevoljkost odlaska u vrtić,  jer su „mama i tata kod kuće“. Starija djeca nam jasno verbaliziraju, za manju možemo po reakcijama pretpostaviti, no glavna emocija u podlozi takvih njihovih reakcija je – osjećaj isključenosti i odbačenosti. Premda su svima nama životi ispunjeni svakodnevnim malim frustracijama, nekima i velikim stresom, djeca vole biti kod kuće okružena sigurnošću svojih bližnjih, okružena svojim igračkama koje će koristiti kako i kada oni to žele.

Svaki put kad idete na godišnji odmor, priuštite ga i svom djetetu kako bi se i ono odmorilo od izazova s kojima je bilo suočeno, nagradilo za napredak koji je u proteklom periodu postiglo te pripremilo za izazove koji slijede. Za razliku od ostatka godine, ljeto ne mora biti programirano, strogo isplanirano. To vrijeme preporučam da iskoristite spontano, u igri, maženju i druženju s članovima obitelji, prijateljima, susjedima. Dijete će tijekom ljeta steći brojne vještine i znanja u kvalitetnom obiteljskom okruženju – ljeto je idealno vrijeme da dijete boravi vani, da se igra s prijateljima iz susjedstva, hoda boso, uprlja cijelo, rashladi vodom, da spava duže, zajedno s roditeljima priprema ručak, uživa kod baki i djedova na selu okruženo životinjama…

 

Ništa nije dragocjenije u životu i za život od lijepog sjećanja na djetinjstvo.

  1. M. Dostojevski

Odgovori